İçeriğe git
SEO Uyumlu Web Sitesi Tasarımı ve Hosting
SEO, Türkçesi Arama Motoru Optimizasyonu, İngilizcesi ise Search Engine Optimization kelimesinin baş harflerinden oluşmuş bir kelimedir. Seo uyumlu web sitesi demek, web sitesinin arama motorlarında üstte çıkmasını sağlamaya yönelik olarak çalışmalar yapmak demektir. Seo ile web sayfasının arama motorlarında optimizasyonu sağlanarak, web sayfasının içeriklerine yönelik arama yapıldığında üst sırada listelenmesini sağlar. Bu şekilde birçok bilginin bulunduğu büyük ve kalabalık internet ağında web sitesinin görünürlüğü artar.

Seo uyumlu site yaparak, web sitesinin benzer siteler arasında yapılan aramalarda daha fazla popüler olmasını ve arama listelerinde üst sırada görünmesini sağlar. Yani kısacası SEO çalışmaları ile web sitelerinin doğal bir şekilde popülaritesinin artması sağlanır. Burada en önemli kelime doğallıktır. Çünkü yapay yolla elde edilen popülarite arama motorları tarafından dikkate alınmaz ve bunun sonucu olarak da arama motorları sıralamasında sitenin olumsuz etkilenmesine neden olur.

Web Siteleri Neden Mobil Uyumlu Olmalıdır?
Web sitelerinin masa üstü bilgisayar sürümlerinin mobil cihazlardan görüntülenmesi ve kullanılması oldukça zordur. Mobil uyumlu olmayan bir sitenin mobil cihazda görüntülendiği zaman sayfaların sıkışması anlamına gelmektedir. Bu da birçok menünün görünmemesini, bilginin kaybolmasına, sayfaların istenilenden farklı görünmesine dolayısı ile sitenin özgünlüğünü yitirerek kullanıcıyı rahatsız edecek bir şekle bürünmesine neden olmaktadır. Bir sitenin mobil uyumlu olması demek, sitenin masaüstü bilgisayarlarda açıldığında görünen yüzünün mobil cihazlarda açıldığında da aynı olması demektir.
Günümüzde akıllı telefonların kullanımının artması ile kişiler masa üstü bilgisayarlar yerine pek çok konuda artık mobil cihazlarını kullanmaktalar. Bu da demektir ki mobil cihazlarda kötü görünen bir web sitesi, kişilerin bu siteyi tercih etmemelerine ve olumsuz sonuçlara varmalarına neden olacaktır

Sitenizin masaüstü cihazlarda olduğu kadar mobil cihazlarda da arandığında üst sıralara yer alması önemlidir. Bu sebepledir ki ister genel ister mobil seo uyumlu site yapmak önemlidir. Seo uyumlu web sitesi ile her gün kullanımı artan mobil teknolojilerde sitenizin popülaritesi artarak hedefinize ulaşmanız kolaylaşacaktır.

SEO Uyumlu bir web sitesi yapıldığında üst sıralarda çıkar mıyız?
SEO kavramını incelediğimizde sadece site içi faktörlerin değil, aynı zamanda site dışı faktörlerin de arama sıralamasında etkili olduğunu görebiliriz. Yani site içi SEO uyumu %100 olsa bile, bir site üst sıralarda olmayabilir. Bu tamamen ilgili terimlerde sizinle yarışan rakiplerinizin durumuna bağlıdır. Rekabetçi anahtar kelimelerde çoğunlukla ilk sayfada yer alan şirketler büyük oranda, site içi SEO çalışması yapmış oluyorlar. Bu durumda onların önünde çıkmak isteyen bir firma için site içi SEO nun yeterli olmayacağını söyleyebiliriz.
İçeriğe dön